Tapusi dokumentālā filma par Daini Īvānu

Kinoteātrī «Splendid Palace» 9. novembrī pirmizrādi piedzīvos režisora Andreja Verhoustinska veidotā pilnmetrāžas dokumentālā filma «Īvāns», kas vēsta par bijušo Tautas frontes priekšsēdētāju un Atmodas laika simboliskāko personību Daini Īvānu, informē «Rīgas namu» Pasākumu centru pārvaldes pārstāve Aiga Millere.

Par Latvijas pagātni un tagadni Īvāns stāsta bez noklusējumiem un politiski klišejiskiem tekstiem, kas ar milzu apjomu «skalo cilvēku smadzenes» medijos un presē ikdienā, vēsta filmas veidotāji.

Īvāns uzskata, ka vara degradē cilvēku, viņam ir savi argumenti, kuros šajā laikā ir būtiski ieklausīties. Viņš ir gatavs atzīt arī savas kļūdas un vilšanās, kas ir tik neraksturīgi mūsdienu politiskās domas līderiem. Viņš atzīst arī personiskos zaudējumus, kas upurēti uz sabiedriski politiskās cīņas altāra.

Filma «Īvāns» ir stāsts par cilvēku, kurš simbolizē jaunlaiku Latvijas vēsturi, par cilvēkvalsti, kas apvieno sevī gan cerības, ideālismu, vilšanos, izvēles, kompromisus, uzvaras un zaudējumus. Un atrod sevī spēku atgriezties pie pirmsākumiem, neļaut sevi samalt laikmeta griežiem un nebūt tikai par gadījuma karakalpu dzīves noliktajā stāstā.

Dokumentālā filma tapusi gada garumā, filmēšanas grupai izbaudot Īvāna uzticēšanos un viesmīlību viņa dzimtas mājās «Īvānos». Filmā redzami unikāli kadri no vēstures arhīviem un Īvāna personiski filmētajām ģimenes kinohronikām.

Filmas scenārija autore ir Nora Ikstena, komponists – Jēkabs Nīmanis, filmas producents ir Guntis Trekteris no filmu studijas «Ego Media».